טקס בר מצווה - דרשה הארות ומצוות

בר המצווה הינה מונח ביהדות המציין הגיעו של נער לגיל מצוות, ועל כן שמו – בר (בעל) מצווה. על פי חז"ל גיל מצוות הינו גיל 13 וכל נער מתחת לגיל זה נחשב עדיין לילד. בעת היותו ילד, הוא אינו מחויב לשום מצווה, ואין הוא יכול להיחשב עם המניין הנהוג בעת התפילה. עם הגיעו של הנער לגיל 13 מחויב הוא בכל המצוות ויכול הוא להשלים מניין, שכן הוא נחשב ל"איש".

המונח בר מצווה הינו מונח המתקשר עם המסורת היהודית לקבוצות מסוימות הרואות בבר המצווה מונח דתי, ויש כאלו המשייכים את בר המצווה לאירוע חילוני חגיגי שבו מציינים את הגיעו של הנער לגיל ההתבגרות ללא קשר להיבטים הדתיים של המונח או עם קשר לחלקם.

בר מצווה - טקס דתי

ראשית, עם הגיעו של הנער לגיל מצוות, הוא לומד בעל פה את הפרשה המתאימה לשבוע בו נולד עם הרב המתאים לו. טקס בר המצווה מחולק לשני חלקים – הנחת התפילין ועליה לתורה ב"שבת החתן".
החלק הראשון הינו החלק בו מניח הנער תפילין בפעם הראשונה בחייו, ומאז הוא מחויב להנחת התפילין בכל יום חול. האירוע המשמח מתרחש באמצע השבוע (בשבת וחג אסור להניח תפילין) בימים בהם מתבצעת קריאה בתורה, בדרך כלל ביום שני או חמישי.

לעתים מתרחש הטקס ביום חג אחר כגון חנוכה או ראש חודש, בהם מתבצעת קריאה בתורה. במהלך הקריאה בתורה הנער "עולה לתורה" – מגיע לעמדת החזן ומקריא את הפרשה שלו בפני ציבור המתפללים.בר מצווה טקס דתי

בר מצווה: החלק השני, שבת החתן, מתרחשת ביום השבת שלאחר יום הולדתו השלושה עשר של הנער. הנער עולה לעמדת החזן ומקריא את כל הפרשה. בחלק מהעדות נהוג כי הנער יקריא את ההפטרה והמפטיר, ובחלק מן העדות נהוג שהנער יקריא את כל הקטעים. לאחר ההקראה האב מברך את הנער בברכת "ברוך שפטרנו מעונשו של זה".

ברכה זו מטרתה להעביר לנער את האחריות המלאה על מעשיו ועל עמידתו בחובת קיום המצוות. לאחר מכן נהוג לזרוק סוכריות אל עבר הנער מעזרת הנשים לאות שמחה וששון על המאורע המשמח.

ברוב המקרים נהוג לערוך סעודה חגיגית לציון המאורע. מועד הסעודה הינו בדרך כלל לאחר העלייה לתורה והנחת התפילין, הוא יכול להשתנות ממשפחה למשפחה.

טקס אזרחי וחגיגת בר מצווה

משפחות חילוניות שלא נוהגות לעלות לתורה חוגגות את בר המצווה בדרך כלל בטקס משפחתי הנערך בעת הסעודה החגיגית. הטקס הדתי והטקס האזרחי אינם שונים בהרבה האחד מהשני, ההבדל הוא שבמגזר החילוני מוותרים לעיתים על הנחת התפילין והעלייה לתורה.

במהלך הטקס נערכים סידורי ישיבה סביב השולחנות הגדולים במטרה להתאים את אופי המסובים וליצור אוירה קולחת, פתוחה ומאפשרת בין יושבי השולחן, ולעתים אף במטרה להפגיש בין אנשים שאינם מכירים בכוונה תחילה. כמו באירועי שמחות אחרים, נהוג שחתן בר המצווה יסתובב בין האורחים המוזמנים וידרוש לשלומם, כחלק מהכנסת האורחים במסיבה שנערכה לכבודו.

יש העורכים אירועי בר מצווה באולמות אירועים, בגני אירועים, בחוף הים, בבתי קפה ובמסעדות ואף בבתים פרטיים של בני משפחה או חברים.

מה שמאפיין בעיקר את הטקס האזרחי הינו הכניסה לעולם הבגרות המצוינת בדרשה אותה נושא הנער אל מול קהל אורחיו, משפחתו והמוזמנים, ונושא בעול הבגרות והבשלות.

אטרקציות לטקס בר מצווה מיוחד

קיימות מספר אפשרויות לחגיגה מיוחדת שהופכת את טקס בר המצווה למיוחד ויוצא דופן. ברוב המקרים טקס בר המצווה הינו סמל סטטוס לעושרה ואושרה של המשפחה החוגגת, וכל משפחה מחפשת את הדרך המקורית והייחודית ביותר להפוך את טקס בר המצווה לבלתי נשכח.

מצגת משפחתית – בחלק מטקסי הבר מצווה נוהגות המשפחות להכין מצגת משפחתית המציגה את חייו של הנער בהיבטים שונים, ובהקשר המשפחתי. המצגות משודרות אל מול כל קהל האורחים, ונושאות אופי משעשע ומרגש גם יחד במטרה לחדור ללבבות האנשים ולהציג את הנער המתבגר באור החיובי ביותר.

ספר ברכות – בכניסה לאולם השמחות, למסעדה או לגן האירועים שבו נערך האירוע נהוג להשאיר ספר אורחים המשולב בתמונות מחייו של הנער, בו האורחים מתבקשים לברך את הנער בצורה כתובה או להשאיר מסר כלשהו לעת בגרותו. הספר נשאר כמזכרת לנער, וילווה אותו שנים קדימה.

הדלקת מנורה – חלק מהמשפחות נוהגות לערוך טקס של הדלקת מנורה בעלת שלושה עשר קנים לסימול שלוש עשרה השנים שעבר הנער בחייו. בדומה לטקס הדלקת המשואות, כל נר נדלק על ידי אורח אחר, או לכבוד מישהו אחר בציון אנשים חשובים ואהובים, או מאורעות עיקריים שעיצבו את חייו של הנער ושל המשפחה.

ציירי קריקטורות – בחלק מטקסי בר המצווה נהוג להזמין צייר קריקטורות המצייר את האורחים הקרויים לאירוע, ומשאיר להם מזכרת משעשעת מהאירוע. קריקטורה מוצלחת עם הקדשה אישית מחתן בר המצווה או כתובת המציינת את שם ומקום האירוע, תזכיר לאורח המשועשע את האירוע המשמח גם בשנים העתידות לבוא.

מעגל מתופפים – בחלק מהאירועים נוהגות המשפחות לשלב מעגלי מתופפים או להקות אתניות שמלהיבות את קהל המוזמנים לאורך כל הערב. בעת הכניסה לאולם מקבלים המתופפים את פניו של הנער בתיפוף ובתקיעה בשופר כשברקע מתנגנת מוזיקה מקפיצה. בשלב הריקודים משתלבים המתופפים עם קהל הרוקדים בניגונים ותיפופים שמגבירים את הקצב וההתלהבות. לעתים אף נערכות סדנאות קצרות והפעלות לילדים ולנערים בשילוב תופים מכל הסוגים.

להקה – בחלק מהאירועים ניתן למצוא זמר מוכר, שינעים מיצירותיו את הערב ויוסיף נופך יוקרתי לאירוע. באירועים אחרים נהוג להזמין להקה שמנגנת שירים מוכרים בהופעה חיה המהווה תחליף לדי ג יי המסורתי, או בשילוב עמו.

לפני טקס בר מצווה חשוב לזכור: כל משפחה מנסה למצוא את הדרך הייחודית לה לשעשע את הקהל ולהפוך את האירוע לבלתי נשכח, העניין תמיד מסתכם ביצירתיות מעבר לגבול החשיבה הרגיל, וברגש, החודר אל הקהל. והכי חשוב: תהנו תחגגו ותשמחו בבר המצווה - שיהיה מזל טוב!


קיבוצים | קיבוץ אילון | קיבוץ אפיק | קיבוץ גונן
טקס בר מצווה - דרשה הארות ומצוות...