חוויה קיבוצית לכל המשפחה - חדרי אירוח למשפחות

אחח... קיבוצים. אי אפשר שלא להתמלא בגאווה כשחושבים על אחד מהדברים שהכי משדרים ומדברים ישראליות. מחסור בדאגות, אווירה של שיתוף באוויר וקהילה שדואגת לאחרון הצרכים של חבריה – מה עוד צריך אדם ממקום מגוריו?

לצערי, דברי הימים הוכיחו מעט אחרת, וכל מי שיצא לו לדבר עם קיבוצניק בעשרים השנים האחרונות שומע בעיקר על התמוטטות המפעל הקיבוצי ועל כך שהתחרות הכלכלית הרסה את השריד האחרון של ארץ ישראל הישנה והטובה.

חלק גדול מהקיבוצים כבר הלכו בדרך כל קיבוץ והופרטו, אחרים רק סופרים את הימים עד שזה יקרה. מעטים מאוד שמרו על הציביון הקיבוצי, וזה בעיקר הודות לענף משגשג שהניב רווחים יפים לקופת הקיבוץ ואיפשר לקיבוץ לנשום מעל המים עוד כמה שנים.

במקום דירות יחידות אירוח בקיבוץ...

מצד שני, מי שבעיקר הרוויח מהמהלך היו המטיילים. אם פעם לינה בקיבוץ הייתה עניין שלא כדאי להתעסק איתו – בעיקר כי דירות האירוח של "אורחי החוץ" היו הכי קרובות לרפת וסבלו מניחוח הפרות – היום הדבר שונה ב-180 מעלות.

הקיבוצים הבינו שיש להם בין הידיים אטרקציה תיירותית שאין שנייה לה – ובמהרה הסבו את החדרים, כולל רבים ששימשו בעבר את צעירי הקיבוץ, ליחידות אירוח.

חלקם עשו זאת טוב יותר מאחרים, אחדים אף הרחיקו והפכו אותן לצימרים של ממש, בדמות בקתות עץ אלפיניות – הכל בשביל לנסות לגרום לתייר לשכוח שהוא נמצא בקיבוץ, מצד אחד, ולנצל את היתרונות של הקיבוצים, מצד שני.

נסו למשל: קיבוץ אפיק  צימרים בקיבוץ יחיעם

חוויה קיבוצית...היתרונות מתגלים!

לקיבוצים יתרונות רבים על פני מושבים או ישובים קהילתיים, ורבים מהם השכילו לנצל אותם. קודם כל, הקיבוצים היו מבין הראשונים לעלות על הקרקע בארץ ולא מעט מהם זכו להתמקם בפינות החמד הכי יפות שמציעה ארצנו הקטנטונת.

כך, הם הבטיחו הלכה למעשה שהנוף שנשקף מחלון הצימר שלכם יהיה מבין היפים שתוכלו להשיג בחופשה הרומנטית הבאה שלכם.

זוגות שאינם בהכרח עצלנים יוכלו גם לנצל את הקרבה לנוף ולאטרקציות הטבעיות שמציעים הקיבוצים באמצעות מיקומם בחיק הטבע. יש עשרות קיבוצים שמהווים נקודת מוצא למסלולי הליכה רבים בדרגות קושי משתנות, עם חלק לא מבוטל של מסלולים המתאימים למשפחות.

בנוסף, קיבוצים בצפון ובדרום ממוקמים לעיתים בליבן של שמורות טבע שמציעות גם אטרקציות נוספות, כמו למשל קיבוצים גליליים שממוקמים מרחק יריקה מנחלי איתן.

בואו לחופשה משפחתית בגליל המערבי: קיבוץ אילון

אוהבים אטרקציות? גם (ובעיקר) הילדים נהנים בקיבוץ

יתרון נוסף שיש לקיבוצים, במיוחד בכל הנוגע לילדים עירוניים, הוא בתחום האטרקציות. עם מדשאות רחבות ידיים שבהן הילדים יכולים להתרוצץ בחופשי מבלי שההורים ידאגו לבטחונם האישי, פינות חי עם בעלי חיים שעליהם הילדים רק קוראים בדרך כלל בספרים, וביקורים ברפת, שעבור הקיבוצניקים הם עניין שבשגרה ואילו עבור הילדים הם חוויה.

הקיבוצים הם גן עדן של ממש למשפחות עם ילדים - מגוון עצום של אטרקציות בכל פינה בקיבוץ והשקט...

אם כל זה לא מספיק, אז לקיבוצים רבים עדיין נותרו ענפי חקלאות, ואלו שבמיוחד פופולאריים בקיבוצים, בין אם הם צפוניים או דרומיים, הם הכרמים. כמעט בכל קיבוץ שלישי תוכלו למצוא מטע או יקב, שישמחו לארח אתכם ואת הילדים לסיור סמי-חינוכי שבו הם ילמדו על היין.

גם אם אין כרמים, לא מעט קיבוצים מאפשרים, בעונות המתאימות, להתנסות יחד עם הילדים בחווית הקטיף ואף ליהנות מהפירות שקוטפים לאחר מכן (תמורת תשלום ראוי כמובן).

כך יוצא שכולם נהנים וכולם מרוויחים. מחד ישנם הקיבוצים, שחלקם אף הצליחו למנף את השינוי כדי להכניס מספיק כסף לקופת הקיבוץ ואף לשמור על הרוח האותנטית הקיבוצית, ומאידך יש אותנו – המטיילים, שמרוויחים חווית נופש ייחודית ומעט שונה, מזו שאנחנו בדרך כלל מורגלים אליה.


קיבוצים | בר מצווה | קיבוץ גונן
מה דעתכם על נופש וחופשה מהנה לכל המשפחה בקיבוץ?